
Lidt omkring firmaet....
Firmaet blev startet i lejede bygninger af Frede Johnsen i 1981 under navnet Vestervig Grovvareforretning. Efter de første par år stod det klart at det var nødvendigt med større faciliteter hvorfor byggeri af lager og kontor i Tygstrup ved Vestervig blev igangsat. Der er sidenhen blevet udviddet af flere omgange så der idag rådes over ca. 2500 m2. + silo.Jens Johnsen åbnede i 1998 Nordvest Foder på Thyholm. En forretning med alt til landbrug, have og hobby. I 2004 blev de 2 forretninger lagt sammen for at kunne udnytte indkøbsfordele og logistik til gavn for alle.
Afdelingen i Hvidbjerg, Thyholm råder over 1000 m2. + siloer.
Det primære forretningsområde er handel med landbruget. Korn, foderstoffer, gødning, såsæd og planteværn, samt biobrændsel og olie.
I hver afdeling er der butik med haveartikler og hobbyfoder.
Alt indkøb sker gennem Dla Group, en sammenslutning af andels og private foderstof firmaer i Danmark, Norge, Sverige og Baltikum.
Vi har i 2010 fået butikken shinet op med ny indgang og et større udvalg til havefolk og fritids landmænd. |
|
| I Hvidbjerg er butikken i det tidlige forår 2011 blevet isoleret og frisket op. Der venter kunderne en god oplevelse med masser af varer på hylderne. |
|
Nyheder
| 30-01-2012: Vinteraktuelt !! Frø til havens fugle. Vi har Solsikke til kr. 149,- og Luxus blanding til 159,- / 15 kg. Vejsalt i 25 kgs. Kun kr. 45,- |
Design: MediaConnect ApS

